GP Bρετανίας: Πέμπτη νίκη για το Ρόσι

• 25/7/2004
&00 Ο παγκόσμιος πρωταθλητής Βαλεντίνο Ρόσι ήταν ο μεγάλος νικητής του βρετανικού GP που πραγματοποιήθηκε στο Ντόνιγκτον. Ο Ιταλός αναβάτης κυριάρχησε καταλυτικά σε ολόκληρο τον αγώνα και έφτασε αισίως στην πέμπτη φετινή νίκη του.
Ο παγκόσμιος πρωταθλητής των Superbikes, Kόλιν Έντουαρντς τερμάτισε στη δεύτερη θέση. Ήταν η πρώτη φορά που ο αναβάτης της Honda ανέβηκε στο βάθρο των νικητών από το 2003 που εισήλθε στο πρωτάθλημα των MotoGP.
O ομόσταυλος του, Σετέ Ζιμπερνό συμπλήρωσε το βάθρο και ακολούθησαν οι Νίκι Χέϊντεν και Τρόϊ Μπέϊλις.
Ο Βαλεντίνο Ρόσι μετά και τον ένατο γύρο προηγείται στη βαθμολογία με 164 βαθμούς και ακολουθούν οι Ζιμπερνό και Μπιάτζι με 142 βαθμούς.