ΜotoGP: H Honda ανεβάζει ρυθμούς

• 28/4/2004
&00 Μετά το δραματικό ξεκίνημα του πρωταθλήματος στην πίστα Oυέλκομ της Ν. Αφρικής, όπου ο Βαλεντίνο Ρόσι με την Υamaha κέρδισε στο νήμα τους αναβάτες της Honda, το "καραβάνι" του MotoGP επιστρέφει στην Ευρώπη αυτό το σαββατοκύριακο για να διεξαχθεί ο δεύτερος γύρος.
Στην πίστα Χερέθ της Ισπανίας,100 χιλιόμετρα νότια της Σεβίλλης, αναμένεται μπροστά σε 200.000 θεατές να γίνει ένας ακόμη σπουδαίος αγώνας.
Η ομάδα της Repsol Honda, η πρώην του Βαλεντίνο Ρόσι, αισιοδοξεί ότι αυτή τη φορά το τελικό αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλύτερο.
Ο Νίκι Χέϊντεν στη δεύτερη χρονιά του στο πρωτάθλημα MotoGP θα προσπαθήσει για το καλύτερο παρά το γεγονός ότι δεν έχει μάθει καλά όλες τις πίστες. Ο 22χρονος Αμερικανός αναβάτης έδειξε πολύ καλά στοιχεία το 2003 στο πλευρό του Ρόσι και ελπίζει ότι οι καλές εμφανίσεις θα συνεχιστούν και το 2004.
Το 2003, ο αγώνας στη Χερέθ (4.4 χλμ.) δεν είχε αίσιο τέλος γι'αυτόν, αφού άρχισε από την 19η θέση και στην προσπάθειά του να ανέβει στη γενική κατάταξη είχε έξοδο και εγκατέλειψε.
Αντίθετα, ο Άλεξ Μπάρος δεν έχει ανέβει ποτέ στο βάθρο των νικητών στην ισπανική πίστα. Ο Βραζιλιάνος αναβάτης είχε εκκινήσει από την 15η θέση και τελικά τερμάτισε πέμπτος.
Ο δεύτερος αγώνας της χρονιάς δείχνει να είναι ένα μία ακόμη κλασσική μάχη ανάμεσα στους έξι αναβάτες της Honda, τους Λόρις Καπιρόσι και Τρόι Μπέιλις της Ducati, αλλά και του μεγάλου νικητή της περσινής χρονιάς και παγκόσμιου πρωταθλητή Βαλεντίνο Ρόσι.
"Είναι πολύ όμορφο που επιστρέφουμε σε μία αγωνιστική ατμόσφαιρα μετά από τις δοκιμές του χειμώνα. Δεν ήταν και το ευκολότερο σαββατοκύριακο (Ουέλκομ), όμως κερδίσαμε μερικούς πόντους και κοιτάζουμε εμπρός για τον επόμενο αγώνα (Χερέθ). Η Χερέθ δεν ήταν ότι καλύτερο την περασμένη χρονιά. Τα χρονομετρημένα ήταν δύσκολα, το μηχανάκι "έσπασε" κατά την διάρκεια του αγώνα και δεν τερμάτισα. Κάναμε δοκιμές εκεί για μερικές εβδομάδες και το η μοτοσικέτα του 2004 φαίνεται καλύτερη όταν την οδηγήσαμε και με καλές καιρικές συνθήκες. Πρέπει να βάλω το κάτω το κεφάλι αυτή την εβδομάδα και να προσπαθήσω να πάρω ένα καλό αποτέλεσμα", είπε ο Χέιντεν.